«Den norske staten risikerer å bli dømt for medvirkning til folkemord og krigsforbrytelser i internasjonale domstoler», skriver Øyvind Andresen i siste utgave av avisa Ny Tid. Han er gjest i denne episoden av Medieovervåkerne.
Gjennom Oljefondet har Norge økt sine investeringer i Israel etter at Israel startet sine barbariske myrderier på palestinerne i Gaza i oktober 2023. I artikkelen dokumenteres det at oljefondet har økt sine investeringer med 35 % i selskaper som er involvert i Israels krigsforbrytelser, okkupasjoner og folkerettsbrudd. Oljefondet er f.eks. Europas største investor i selskaper som opererer på den okkuperte Vestbredden.
Les Øyvinds artikkel her: Oljefondet investerer mer i okkupasjon og indirekte folkemord
Etter Russlands invasjon av Ukraina 24. februar 2022 trakk oljefondet seg ut av Russland i løpet av noen dager, etter ordre fra Finansdepartementet. Når det gjelder investeringene i Israel sa Stortingsflertallet 4. juni nei til å trekke oljefondet ut.
Les Øyvinds artikkel om Palantir: Oljefondet satser stort på selskap som skryter av sine egne drap
«Oljefondet er en del av den kapitalistiske drapsmaskinen», sier Øyvind Andresen.
For en jobb du gjør Øyvind! Takk
Måtte du få styrke og kraft til å fortsette.
Forferdelig informasjon, jeg visste ikke at det var SÅ GALT.